1-Dijital İK Sistemleri

Elindeki verileri daha verimli kullanmak ve zamanını yetenek keşfine ayırmak isteyen insan kaynakları, dijital çözümlere yöneliyor. Bordrolamadan izinlere, işe alımdaki değerlendirme araçlarından kurum içi segmentasyona, kısacası insan kaynaklarına dair birçok işleyiş artık vakit ve nakit kaybetmeden online yapılıyor. Sektöre, dijital sistemler sunun şirketler arasında PeopleBox , EasyHR ,Empatik , HRPeak yer alıyor.

2-Online Sınavlar

İşe alım süreçlerinde kurum içi veya dışında salonlarda ‘Çıkarın KAĞITLARI sınav var’ şeklinde gerçekleşen, aday belirleme ve eleme süreçleri artık online. Yabancı dil, genel kültür-genel yetenek ve mesleki sınavlar olmak üzere birçok test online olarak aday evinde, insan kaynakları kurumunda masasının başındayken gerçekleştiriliyor. Ayrıca sınavlara getirilen anlın fotoğraf çekimi Snapshot özelliği ile de sınavın güvenliği sağlanıyor.

3-Video Mülakatlar

Dijital insan kaynaklarında geleneksel mülakatların yerini, one way mülakatlar alıyor. Online ortamda soru-cevap şeklinde gerçekleştirilen one way mülakatlar sayesinde, zaman ve nakitten tasarruf edebilirsiniz. Skype gibi canlı olarak gerçekleştirilen mülakat uygulamalarını kullanacağınız gibi videoyu kaydedip izleyebileceğiniz uygulamaları da deneyimleyebilirsiniz. Böylece sisteme önceden yüklediğiniz sorulara cevap veren adayın mülakatını, istediğiniz zaman istediğiniz yerde izleyebilirsiniz. Sektörde yer alan, kullanabileceğiniz video mülakat uygulamaları arasında hrvenue ve hrwin yer alıyor.

4-Kişilik Envanterleri

Doğru işe alımın avantajını yaşamak isteyen şirketler, adaylarını işe alım öncesi tanımak için kişilik envanterlerine yöneliyor. Forbes 500’de yer alan şirketlerin yaklaşık yüzde 80’i, ABD’deki şirketlerin yüzde 13’ü doğru işe alım gerçekleştirmek için Kişilik Envanterleri kullanıyor. Türkiye’de ise bu alanda kullanılan Thomas, Disc, 16personalities ve Personliyt Item Test (PiT) bulunuyor.

5-Esnek Yan Haklar

Günümüz iş dünyasında hem çalışanların kendilerini kuruma ait hissetmesi hem de şirketlerin yetenekli çalışanlarını kaybetmemesi için, yan haklar gittikçe önem kazanıyor. Salt maaş odaklı düşünen şirketler, çalışanlar tarafından önemsenmedikleri algısına neden olurken, özel sağlık sigortası, evlilik-giyim yardımı, servis gibi haklar çalışanların kuruma olan bağlılığını arttırıyor. Son birkaç yılda dijitalleşmeden esnek yan haklar da nasibini aldı. Dijital platforma taşınan esnek yan haklar artık çalışanların taleplerine göre belirleniyor. Çalışanlar istedikleri hakları sepetlerine ekleyebiliyor. Uygulamayı hayata geçiren kurumlar arasında, Pepsico, Albaraka, KuveytTürk yer alıyor.

6-Sosyal Medya – LinkedIn

İşe alımlarda sosyal medyanın ne kadar etkili olduğu artık su götürmez bir gerçek. İş dünyasının en çok kullandığı LinkedIn, son rakamlara göre 500 milyon kullanıcıya sahip. 9 milyondan fazla şirket bilgisi ve 10 milyondan fazla aktif iş ilanının bulunduğu platform iş dünyanın önümüzdeki yıllar için de vazgeçilmezi olmaya devam edecek. Milyonlarca kişiye dair BIG DATA’nın yer aldığı LikedIn, bu datayı kullanan danışmanlık şirketleri ve platformlarından ücret almaya başladı bile.

7-Motivasyon Kaynağı Ofisler

Reklam dünyasının duayen ismi Leo Burnett, bundan yıllar önce “Kimse eğlenmek için işe gitmez ancak bu iş yerinde eğlence olmayacağı anlamına gelmez” sözü ile iş yerinde motivasyonun nasıl sağlanabileceğinin tüyosunu vermişti. Nitekim bugün Google ve Facebook’un başarısından bahsedebiliyorsak eğlenmeyi işlerine ciddiyetle yansıtmalarının büyük önemi var. Yeni nesil artık sadece çalışılan değil; çalıştıkça eğlenilen iş alanları istiyor.

8-Big Data

8-Ekonomi artık veriler ile yönetiliyor. BIG DATA adı verilen bu yönetim biçimde şirketler, müşterilerin taleplerini, hobilerini ve çeşitli ihtiyaçlarını analiz ederek üretime başlıyorlar. Ancak BIG DATA sadece çeşitli ürünler piyasaya süren şirketler için değil, insan kaynakları içinde trend halinde. Yeni adayların kurum ve pozisyona uygunluğunu, hızlı ve maliyet kaybı yaşamadan değerlendirmek isteyen kurumlar mevcut CV’lerini (BIG DATA) veri haline getirerek yeni adayların hızlıca belirlenmesi için kriter beliyorlar. Böylece onlarca yeni CV arasından BIG DATA’nız aracılığı ile oluşturulan algoritma, en uygun adayı sizin yerinize seçerek zaman kazandırıyor.

9-Tercih Edilen Şirket Olmak

Sadece çalışan değil, yetenekli ve kuruma değer katan bir çalışanı bünyesinde istihdam etmek isteyen şirketler için İşveren Markası olmak birinci öncelik. Sektördeki yetenekleri kendinize çekmek istiyorsanız kurum içi etkinliklerinizle, çeşitli yan haklarla, adınızdan söz ettirmeli ve bunu reklam kanallarınız aracılığı ile paylaşmalısınız.  Great Place to Work’un yaptığı araştırmaya göre 2017’de En İyi İş Veren Markası seçilen kurumlar için tıklayın

10-Eğitim Her Zaman ŞART

Şirket içi ihtiyaçları analiz eden ve çalışanların gelişimine katkı sağlayan Organizasyonel Gelişim faaliyetleri kurumlar için artık vazgeçilmez. İş dolayısı ile sektörel eğitim ve gelişim faaliyetlerini bireysel olarak devam ettirmekte zorluk çeken çalışanlar, Organizasyonel Gelişimi destekleyen insan kaynakları aracılığı sektöre dair eksiklerini eğitimler sayesinde kapatabiliyor.

0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir