İş görüşmelerine gitmenin bir önceki basamağı olan CV hazırlamak ve göndermek her ne kadar basit bir iş olarak görünse de İK uzmanının sizi görüşmeye çağırmak için göz önünde bulunduracağı ilk şey CV’dir. Bu durum da CV hazırlamanın basit bir iş olmaktan çıkıp, detaylı ve düzgün bir profil çizmek için ilk araç olduğu anlamına gelmektedir. Etkili ve eksiksiz bir CV, daha çok iş görüşmesine çağrılmanızda ve İK uzmanında olumlu önyargı yaratmanızda etkilidir. Peki eksiksiz bir CV hazırlamanın püf noktaları nelerdir? Birlikte inceleyelim:

CV’yi doğru bilgilerle doldurmak.

Eksiksiz bir CV, tamamen dürüstçe yazılmış bilgilerle donatılmış olmalıdır. Zira İK uzmanları öncelikle CV’nizde yer alan bilgilerin doğruluğundan emin olmak istemektedir. Gerçek dışı bilgilerle veya gereğinden fazla abartıyla doldurulan bir CV, daha başlangıçtan güvenilmez bir imaj oluşturmanıza ve görüşmenizin olumsuz bir önyargıyla başlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle CV’nizi hazırlarken ilk dikkat etmeniz gereken püf noktası, CV’de yer alan tüm bilgilerin teyit edilebilir ve doğru bilgiler olmasıdır.

İş tecrübelerini ayrıntılandırmak.

Doğru bir CV örneğinde daha önceki iş deneyimlerinizin yalnızca isimleriyle yer almaması gerekir. CV’nize önceki iş tecrübelerinizde neler yaptığınız, hangi iş tanımı altında nelerden sorumlu olduğunuzu detaylandırmanız İK uzmanının başvuru yaptığınız işe uygun olup olmadığınızı ölçmesi ve doğru değerlendirme yapabilmesi açısından faydalı olacaktır.

CV’de Türkçeyi doğru kullanmak.

Eksiksiz bir CV’de göze çarpan ilk özellik görselliktir. Bu görselliğin temelini de kullanılan dilin ne kadar etkili ve düzgün olduğu oluşturmaktadır. Kullandığınız dilin yazım ve noktalamasına hakim olmanız, en az iş tecrübeleriniz kadar önemli bir detaydır. Türkçe hazırlanan bir CV’de yer alan yazım ve noktalama hataları, İK uzmanının gözünde eksi bir puan almanıza sebep olmaktadır. Zira anadiline sorumluluğunu yerine getirmeyen bir çalışan adayı, istenen iş konusunda da eksik neticeler verebilir düşüncesi yaratır. Bu nedenle anadilinizde hazırladığınız CV’nizi öncelikle redakte etmeli ve anadilinizin kurallarına uygun bir CV hazırlamalısınız. Eğer CV’nizi anadiliniz dışında bir dilde hazırlıyorsanız burada da yine dilin kurallarını gözetmeli ve doğru bir dil kullanımı yapmalısınız. Dilin yanlış kullanımı CV’nizin cazibesini ilk adımdan kaybetmenize sebep olabilecektir.

Eksiksiz bir CV hazırlamak, iş başvurularınızda ön plana çıkmanızı ve görüşmelere çağrılmanızı sağlayacağı için CV hazırlamaya iş bulma sürecinizden önce mesai ayırmanız gerekmektedir. Doğru bir CV, size pek çok iş görüşmesinin ve işin kapılarını açacaktır.

1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir