Özgüven, kişinin kendine ve sınırlarına olan inancı ve azmini oluşturan temel taşlarından biridir. Çalışan özgüveni ise kişi özgüvenine bağlı olarak ortaya çıkan ve çalışanın verimliliğini, motivasyon düzeyini doğrudan etkileyen bir kavramdır. Özgüveni yüksek bir çalışanlar topluluğundan oluşan firmalarda/ kurumlarda iş verimi ve motivasyonu her daim yüksek düzeylerde seyreder. Peki, iş hayatında özgüvenli olmanın artıları nelerdir? Birlikte inceleyelim:
• Girişimcilik eğilimi.
Özgüveni yüksek çalışanlar, yaptıkları işte iyi oldukları gibi yalnızca ellerindeki işle yetinmeyerek kendilerini geliştirmeye ve dönüştürmeye açık bir imaj çizerler. Bu da artı bir özellik olarak onlara doğal bir girişimcilik yeteneği verir. Girişimciliğe yatkın olan özgüvenli çalışanlar, şirketlerinde fark yaratabilecek niteliklere sahiptirler ve hem kendi kariyerleri hem de şirketleri için farklı ve yeni olanı bulup ortaya koymakta son derece başarılıdırlar.
• Temsil yeteneğinin yüksekliği.
Özgüveni yüksek çalışanlarda gözlemlenen bir diğer özellik de kurumlarını/ firmalarını temsil etmede gösterdikleri üstün yetenektir. Toplantılarda kendilerine olan güvenleriyle birleşen yeterli bir bilgi birikimine sahip çalışanlar, kurumlarını/ firmalarını son derece iyi bir şekilde anlatırlar ve toplantıların verimli geçmesini sağlarlar. Firma /kurum dışı toplantılarda yer alırken kendilerini değil firmalarını temsil ettiklerinin bilincinde olan bu çalışanlar, kendilerine verilen bu görevi eksiksiz yerine getirmede doğal bir başarı sergilerler.
• Kendini iyi ifade edebilmek.
Özgüveni yüksek bir çalışan, kendini ifade etmek konusunda korkuları veya kaygıları olmayan çalışandır. Kendini olduğu gibi kabul eden ve kendine güvenen bu çalışanlar, herhangi bir çatışma durumunda da kurum içi toplantılarda da kendilerini ifade etme şekilleriyle ön plana çıkarlar. Kendini ve özelliklerini iyi bilen ve bunu kabul ederek yola çıkan bir çalışan, kendini iş konusunda da iş ortamındaki iletişim konusunda da ifade etmekte sorun yaşamaz ve iletişim konusundaki sorumluluklarını bizzat kendi alır.
• Hatalardan ders almak.
Özgüven konusunda eksiklik hissetmeyen bir çalışan, iş konusunda da kişisel iletişim konusunda da yaptığı hatalardan ders çıkaran ve bu hataların bir daha tekrarlanmaması adına üstün çaba gösteren çalışandır. Yaptığı hataların sorumluluğunu bizzat üstüne alan ve bunları bahanelerle savuşturmak yerine yeni bir şeyler öğrenebilecekleri bir ders olarak algılayan bu çalışanlar, hataların kendilerine kattıkları tecrübeleri en iyi şekilde değerlendirme yeteneğine sahiptirler.
Özgüveni yüksek bir çalışan, hem kendi kariyerine hem de çalıştığı firmanın/ kurumun kurumsal kariyerine olumlu katkılar sağlayan ve şirket içi verimlilik ve motivasyon kaybını en aza indirgeyen bir yaklaşım sergiler.

0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir