İstifa etmek, kimi zaman çalıştığınız şirketle yaşadığınız olumsuzlukları sona erdirmek, kimi zaman yeni bir kariyere adım atmak, kimi zaman da zaruri ihtiyaçlar nedeniyle yapılması zorunda olan bir eylemdir. İstifa eden bir çalışan, iş sözleşmesinde yazılı olan kurallara uygun olarak istifasını gerçekleştirmeli ve kendisine doğabilecek olumsuz hukuki yaptırımlardan mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Peki, istifa sürecini doğru yönetebilmek için yapılması gerekenler nelerdir? Birlikte inceleyelim:

İhbar süresine dikkat etmek.

İş sözleşmelerinde yer alan bir maddeye göre, işten ayrılmaya karar verdiğiniz günden belli bir zaman öncesinde bu isteğinizi belirten bildiriminizi yazılı ve sözlü olarak şirketinize bildirme zorunluluğunuz bulunmaktadır. İhbar süresi bildirmeden veya ihbar süresinde belirtilen zamandan önce işten ayrılıyor olmanız durumunda, sözleşme hükümlerine istinaden bazı maddi hukuki yükümlülüklerle karşılaşmanız ve olumsuz bir sürece dâhil olmanız olasıdır. İşten ayrılma sürecinizde olumsuz yaptırımlarla karşılaşmamanız için sözleşmenizde belirtilen ihbar süresine uygun olarak işten ayrılma bildiriminizi yapmanız zaruri bir ihtiyaç olarak öne çıkar.

Amirle konuşmak.

İstifa etmeye karar verdiğinizde, bu durumu öncelikle amiriniz olan kişi ile paylaşmanız, sürecin sizin için sağlıklı şekilde ilerlemesine olanak sağlayacaktır. Amirinize işten ayrılmadan belirli bir süre önce yapacağınız bildirimle, hem iyi niyetinizi ifade etmiş olursunuz hem de amirinize yerinizi doldurabilmesi ve iş planında aksama yaşamaması için yardımcı olmuş olursunuz. İstifa etmek her ne kadar olumsuz çağrışımlar yaratan bir eylem olsa da, bu süreci iyi niyetle ve dürüstlükle yönetmeniz, gelecek işlerinizde eski işvereninizin size referans olmasını ve profesyonel iş hayatına uyum sağlamanızı sağlar.

Zaman planlaması yapmak.

Plansız ve ani bir istifa, hem sizi hem de bağlarınızı kopardığınız şirketi/ kurumu zora sokacak bir eylemdir. Size maddi ve manevi yönden zarar verecek olan bu tip fevri eylemleri gerçekleştirmemeli ve istifa etmeye karar verdiğiniz süreçte kendinize yeni birkaç iş planı çizmelisiniz. Hiçbir araştırma yapmadan, hiçbir başvuruda bulunmadan aniden işten ayrılmanız durumunda hem yeni iş bulma süreciniz uzayabilir, hem de ayrıldığınız şirketinizin yöneticilerinden olumlu referans almanız imkânsız hale gelebilir. Bu tip olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için öncelikle mutlaka kendinize birden fazla yol haritası çizmeli, hukuki sınırlar çerçevesinde istifanızı gerçekleştirmeli ve tüm bu süreci iyi niyet kaideleriyle yönetmelisiniz.

İstifa etmek, aniden yapılması çalışana ve şirkete büyük zararlar doğurabilecek bir eylemdir. Bu nedenle istifaya karar verdiğiniz andan itibaren süreci kurallara uygun bir biçimde ve soğukkanlılıkla yürütmelisiniz. İyi niyetle ve kurallara uygun bir biçimde yürütülen istifa süreci ne şirketi ne de çalışanı zora sokacak bir yükümlülük doğurmaz.

0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir