İş hayatında başarılı olmak ister misin diye sorsalar, bu soruya verilecek cevap evettir. Çünkü insan yapısı gereği her şeyin en iyisine en güzeline sahip olmak ister. Bu soruya evet derken başarıyı hak edecek, sağlayacak beceri ve donanıma sahip olup olmadığımız aklımıza hiç gelmez bile; ama gelmeli.

Başarı aceleye gelmez!

Bugün Google’ın CEO’u olan Sundar Pichai’nin hayatına baktığımızda başarının, hiç de cevap verdiğimiz acelecilikle gelmediğini görüyoruz. Hindistan’ın Chennai kentinde 1972’de doğan Sundar Pichai, çocukluğunu televizyonu olmayan küçük bir evde geçirir. Annesi stenograf, babası ise elektrik mühendisi olan Pichai, 2 odalı bir evde kardeşi ile aynı salonda kalır. Teknolojiye olan merakı babasının eve aldığı sabit bir telefonla başlar.

En iyi yatırım beceri ve donanımdır

Gel zaman git zaman, Sundar Pichai, Hindistan Teknoloji Enstitüsü Metalurji Mühendisliği’nden mezun olur ve yüksek lisan için Stanford Üniversitesine başvurur. Pichai, yüksek lisansı burslu kazanır ama ailenin bilet alacak parası yoktur. Krediye başvurulur ancak sonuç olumsuz olunca baba Pichai, elde avuçta ne arsa bir araya getirir ve oğlunu ABD’ye gönderir. Burslu okuyan ve en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun farkında olan Pichai, MBA eğitimini de Pennsylvania Üniversitesi’nde alır. Uçak parası olmadığı halde ailesinin elinde avucunda kalanlarla dünya sıralamalarında başlarda yer alan üniversitelerde okumanın, okyanusları aşmanın bir karşılığı olacaktı muhakkak.

Başarı, başarıyı getirdi

Nitekim iş hayatına Applied Materials’da ürün yönetimi, McKinsey & Company’de yönetim danışmalığı üzerine çalışan Hindistanlı bu genç adam 2004’te Googler olur. İnternet taraycısı Chrome’u 10 kişilik ekibi ile geliştiren Pichai’ye teknoloji çevreleri Internet Explorer ve Mozilla Firefox’la rekabet etmenin mümkün olmadığını söyler ve kurum içinde de bu ürüne sıcak bakılmaz. Ancak Chrome bugün dünyanın en çok tercih edilen tarayıcısı olur. Ve Sundar Pichai için başarı, başarıyı getirir; kurum içindeki yükseliş CEO’luğa kadar gider.

Kısaca, eğer ortada bir şans varsa Louis Pasteur’un dediği gibi “Şans, yalnızca hazır olan zihinlere güler” Kendi gelişiminize önem verin, başarı ve şans geldiklerinde hazır olun gittiklerinde değil.

1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir