Maaş, işimizi yapma konusunda bizi en çok teşvik eden dış etkendir. Bazı meslekler, dünya genelinde en dolgun maaşa sahipler. PayScale.com’dan alınan verilere göre; Amerika, İngiltere, Almanya ve Kanada’da bazı meslek gruplarının aldığı maaşlar ortalamanın çok üzerinde. Peki maaşı yüksek olan meslekler neler? Herkesin merak ettiği bu soruyu yanıtlayalım…

En çok para kazandıran meslekler:

Anestezist

Anestezi uzmanları bazı ülkelerde doktorlardan fazla maaş alıyorlar. ABD’de bir anestezi uzmanı yılda 410 bin dolardan fazla kazanabiliyor. İngiltere’de ise anestezistin maaşı 275 bin Amerikan doları. Almanya’da yaklaşık 300 bin dolar kazanan anestezi uzmanları Kanada’da ise yılda 300 bin doların üzerinde kazanabiliyorlar.

Cerrah

Maaşı yüksek olan meslekler listemizde elbette cerrahlık da var. ABD’de cerrahlar yılda 396 bin dolar, Kanada’da 310 bin dolar, İngiltere’de 220 bin dolar ve Almanya’da ise yaklaşık 248 bin dolar kazanabiliyor.

Doktor

Yüksek maaşlı meslekler arasında doktorluk için ABD’de yaklaşık 235 bin dolar, İngiltere’de 167 bin dolar, Almanya’da ise 120 bin dolar gibi bir maaş gözümüze çarpıyor. Kanadalı doktorlar ise ortalama 186 bin dolar para kazanıyorlar.

Ortodontist

En çok para kazandıran meslekler listesinde olan ortodontistler İngiltere’de yılda yaklaşık 327 bin, Amerika Birleşik Devletleri’nde 295 bin, Almanya’da 192 bin, Kanada’da ise 157 bin dolar civarında para kazanabiliyorlar. Diş hekimleri ise ABD’de 225 bin dolar kazanarak maaşı yüksek meslekler arasında yerini alıyor.

CEO

Türkiye’de de son yıllarda hem havalı hem de en çok para kazandıran meslekler arasındaki yerini alan CEO’luk, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 430 bin dolar, Almanya’da 390 bin dolar, İngiltere’de 295 bin dolar, Kanada’da ise 250 bin dolar ile dikkat çekiyor.

Şirket Avukatı

Şirket avukatları da maaşı yüksek olan meslekler içinde. ABD’de şirket avukatları yılda yaklaşık 195 bin dolar, İngiltere’de yaklaşık 160 bin dolar ve Almanya’da yaklaşık 190 bin dolar alabiliyor.

Pazarlama Müdürü

En çok maaşı alan meslek gruplarından pazarlamacılarda ise pazarlama müdürleri Almanya’da en yüksek maaşı alıyor, yaklaşık 115 bin dolar. ABD’de yıllık ortalama 102 bin dolar, İngiltere’dekiler 73 bin dolar, Kanada’dakiler ise yaklaşık 70 bin dolar kazanabiliyorlar.

Hava Trafik Kontrolörü

En çok para kazandıran meslekler listemizde son yılların gözde mesleklerinden hava trafik kontrolörlüğü var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hava trafiği kontrolörleri yıllık ortalama 155 bin dolar, İngiltere’dekiler ise 153 bin dolar kazanabiliyor. Kanada’daki ise yıllık yaklaşık 135 bin dolar maaşları var.

Kıdemli Yazılım Mühendisi

Kıdemli yazılım mühendisleri Amerika’da 157 bin dolar, Almanya ve İngiltere’de yılda yaklaşık 100 bin dolar, Kanada’da ise 95 bin dolar civarında gelir elde edebiliyor.

Profesör

Maaşı yüksek olan meslekler arasında profesörler de var elbette. Almanya’da diğer ülkelere göre daha çok kazanan profesörler yaklaşın 219 bin dolar gelire sahipler. Amerika’da yaklaşık 160 bin dolar, İngiltere’de yaklaşık 125 bin dolar kazanabiliyor.

Siz de bu ülkelerde kariyerinize devam etmek ya da eğitim hayatınızın sonunda bu ülkelerde yaşamak isterseniz en çok para kazandıran meslekler listemiz aklınızda olsun.

0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir