Mesleki İlgiler (Kuder)

Aşağıda yer alan ilgiler Kuder’in çalışmasına aittir.

AÇIK HAVA İLGİSİ : Sizin çoğu zamanınızın açık havada ve bina dışında geçirmeyi tercih ettiğiniz, hayvan ve bitkilerle uğraşmayı sevdiğiniz anlamına gelir. Ormancılar, orman işletmesinde çalışanlar, tabiat meraklıları, çiftçiler bağ ve bahçelerde çalışanlarda bu çeşit ilgi yüksektir.

EL İŞİ İLGİSİ : (MEKANİK İLGİ) Sizin makine, tezgah ve aletlerle çalışmayı sevdiğiniz anlamına gelir. Bu alandaki mesleklerle, otomobil tamircileri, sanatçılar, tornacı, frezeci gibi işçiler, makinistler ve mühendisler dahildir.

HESAP İLGİSİ: Sizin sayılarla çalışmaktan çok hoşlandığınızı gösterir. Bu alandaki puanınız yüksek ise, bu sizin saymanlık, bankacılık gibi mesleklerden hoşlandığınızı belirler.

İLİM İLGİSİ:  Sizin yeni gerçekleri oluşturmanızı ve ilmi problemleri çözmeyi sevdiğinizi gösterir. Doktorlar, kimyagerler, mühendisler, doktorlara asistanlık eden hemşireler, radyocular, havacılar genellikle yüksek ilim ilgisine sahiptir.

İKNA İLGİSİ: (Benimsetme) Sizin insanlara herhangi bir projeyi, fikri veya malı satmak için inandırmaya, onlarla tanışmaya, ve uğraşmayı sevdiğiniz anlamına gelir. Genellikle sanatçılar, politikacılar, radyo yorumcuları, konuşmacılar, ticari kuruluşların müdürleri ve satıcılar bu ilgide yüksek puan alırlar.

SANAT İLGİSİ: Ellerinizle yeni eserler oluşturma ilgisini gösterir. Bu genellikle desen, renk ve kumaşla ilgili göze hitap eden güzel şeyler yapmak demektir. Ressamlar, heykeltıraşlar, mimarlar, elbise desinatörleri, güzellik enstitülerinde çalışanlar ve ev içi dekoratörleri, hep sanatla ilgili iş yapan insanlardır.

EDEBİYAT İLGİSİ: Sizin okumayı ve yazmayı sevdiğinizi gösterir. Edebiyatla ilgili mesleklerin içinde roman, öykü yazarları, tarihçeler, öğretmenler, aktörler, gazeteciler, tiyatro ve kitap eleştirmenleri vardır.

MÜZİK İLGİSİ: Sizin konserlere gitmeyi ve müzik aleti çalmayı şarkı söylemeyi veya müzik ve müzisyenlerle ilgili okumayı ve çalışmayı sevdiğini gösterir.

SOSYAL İLGİ: İnsanlara yardım etmeyi sevdiğinizi gösterir. Hemşireler, izci oymak beyleri, eğitimciler, din adamları, herhangi bir kuruluştaki personel ve hasta hanelerde çalışanlar zamanlarının önemli bir kısmını başka insanlara yardım etmekle geçirirler.

BÜRO İLGİSİ: Sizin büroda masa başında çalışmayı ve ince, hassas, ayrıntılı işlerle uğraşmayı sevdiğinizi gösterir. Muhasebeciler, arşiv ve evrak memurları, satış memurları, sekreterler, istatistikçiler, seyahat acenteleri bu alana girerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya dön