Myers-Briggs Tipolojisi

Myers-Briggs Kişilik Tipi Göstergesi(MBTI), psikometrik bir soru dizini ile bireylerin dünyayı nasıl algıladığı ve kararlarını nasıl verdiklerini ortaya koyan bir analizdir.
İlk olarak İsviçreli psikiyatrist olan Carl Jung tarafından 1921 yılında temelleri atılan yöntem, 2. dünya savaşı döneminde işçilerin kişilik tiplerinin belirlenerek daha verimli çalışma sağlanması amacıyla Isabel Briggs Myers tarafından ilerletilmiştir.

Myers-Briggs yaklaşımına göre 16 farklı kişilik tipi bulunuyor ve bu 16 tip, 4 farklı kişilik özelliğinin farklı kombinasyonlarından oluşuyor:

E (Dışadönük) / I (içedönük)
S (Duyumsayan- Sağduyulu) / N (Sezgilerini kullanan)
T (Düşünen) / F (Hisseden)
J (Yargılayan) / P (Kavrayan)

Uzun çalışmalar sonucunda hazırlanmış olan soruların yer aldığı anketlerle bu özelliklerden hangilerini daha fazla gösterdiğiniz baz alınarak kişilik tipinize karar veriliyor. Aşağıda bu özelliklerin kombinlenmesiyle oluşturulan 16 farklı kişilik tipinin özelliği ve toplumdaki görülme sıklıkları yer alıyor:

INFJ: Kompleks bir kişiliğe sahiptir. Çevresindeki diğer insanlara yardım etme ve bundan zevk alma eğilimindedir.

INTJ: Tüm tipler arasında kendine güveni en yüksek olan ve en pragmatik düşünebilendir. Kolay karar alabilir ve liderlik ruhudur.

INTP: Düşüncelerini ve bu düşünceleri kelimelere dökebilme yetisini en akıllıca kullanan kişilik tipidir. Kararsızlıklar ve çelişkilerle kolaylıkla başa çıkabilir. Dünyayı anlamlandırmaya çalışır ve yaşama amacını araştırır.

INFP: Yaşadığı her durumda pozitif olana odaklanır ve tatminkardır. Bireysel değerlerini önemser ve bu değerler çerçevesinde hareket eder.

ENTP: Yenilikçi ve kurallara karşı gelen bir yapıdadır. Çevresinde olan biten her şeyi araştırmaktan ve farklı olasılıkları düşünmekten zevk alır.

ENFJ: Grupta lider konumunda olmayı sever ve diğer insanlara yardım etme konusunda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Mükemmeliyetçiliği zaman zaman iletişim konusunda zorluklar yaşamasına sebep olur.

ENTJ: Sorumluluk almayı ve yönetmeyi sever. Grup çalışmalarında sürekli lider konumunda olmak ister.

ISTP: Çevresindeki objeleri farklı amaçlarla kullanmada ustadır. Eğlenceyi sever ve korkusuzdur. Hayatı planlı değil, spontane yaşamayı sever.

ENFP: Çevresindeki insanların görüşleriyle hareket etmeyi sever ve motivasyonunu bundan alır. Hayatı drama tadında yaşamayı sever.

ISFP: Güzel sanatlara ilgilidir. Hisleri kuvvetlidir ve estetik duygusu güçlüdür.

ISFJ: Seçilmiş ve saygın olmayı sever. Bireysel ihtiyaçlarının başkası tarafından karşılanması gerektiğine inanır.

ISTJ: Karar verme mekanizması güçlüdür. Bağımlı yaşamayı sever ve zaman yönetimi konusunda hassastır.

ESTP: Yarışmacı bir ruha sahiptir ve rekabeti sever. Girişimci ve uzlaşmacıdır. Dikkat çekmek için anormal davranışlar sergileyebilir.

ESFP: Etrafına mutluluk ve samimiyet saçar. Daima pozitif düşünür ve cömerttir. Birlikte zaman geçirmekten hoşlanılan ve çevreleri tarafından sevilen kişilerdir.

ESTJ: Güçlü kişilikleri nedeniyle zor zamanlarda yanınızda olmasını istediğiniz insanlardır. Dış dünyayla olan bağlantıları kuvvetlidir.

ESFJ: Tüm kişilik tipleri arasında en sosyal ve uyumlu olandır. Başkalarına yardım etmekten ve başkaları için çalışmaktan zevk alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya dön
x